Мандруємо Північною Полтавщиною

Мандруємо Північною Полтавщиною

Виїзд з Києва

Переїзд у Лохвицю. Огляд головних пам’яток.  Найвідоміша пам’ятка міста – Благовіщенська церква. Храм є історичною та архітектурною пам'яткою 19 століття. Це найцінніша і найдавніша мурована споруда у місті. Церкву в Лохвиці збудували у 1740 році. Вперше вона згадується в описі Чернігівського намісництва у 1783 році. Храм був дерев'яним і розташовувався біля оборонного валу міста поблизу Шиянської брами. У 18 столітті церква згоріла у пожежі.

Лохвицька Благовіщенська церква збудована у стилі класицизму. Будівля вирізняється лаконічними формами і стриманістю. Храм має один купол, який опирається на пілони у вигляді арок. Вхід до храму виконаний з фронтоном. Стіни покриті унікальними давніми розписами на біблійну тематику. Вікна виконані з дерева у формі арок, у нижній частині – прямокутні. Біля церкви розташована чотириярусна дзвіниця. Її стиль повторює архітектурні риси храму. Унікальним є давній іконостас з царськими воротами, який прикрашений бароковою різьбою.

У 19 та на початку 20 століть у Лохвиці, як і у більшості  українських містечок, майже половину населення становили євреї, причому у центральній частині їх була абсолютна більшість. З того часу у місті збереглися житлові будинки, будівлі єврейських шкіл та синагоги.

Недалеко від синагоги, між вуличками, які колись були єврейськими, збереглася будівля торгових рядів 19 століття. Вони і нині виконують свої первісні функції – тут торгові точки.

Переїзд у Гадяч. Оглядова екскурсія містом. Знайомство розпочинається із Замкової гори – одного із найвеличніших місць, яке таїть у собі безліч секретів. Знаходиться на території колишнього замку Гадяцької полкової фортеці. За переказами  місцевих краєзнавців  та легендами, саме тут розташовувався  замок гетьмана Івана Брюховецького. За архівними джерелами у 1812 році руїни колишнього замку були реконструйовані під в’язницю, в якій довелося сидіти  Олені Пчілці.  Нині тут знаходиться Гадяцьке аграрне училище, колишня однорічна сільськогосподарська школа.

Оглядова  екскурсія   в історико – краєзнавчому  музеї. З цікавою історією цього краю можна познайомитися в історико-краєзнавчому музеї, число експонатів якого постійно зростає і проводиться активна краєзнавча робота. Тут зібрано дуже багато експозицій, що розповідають про народні українські традиції, розвиток Гадяцького краю, творчість сім’ї Драгоманових і інших відомих людей, чиє життя було пов’язане з цим містом.

Козацьке підземелля 17 ст розкриває свої таємниці. Частина старовинних козацьких ходів, якими пронизаний увесь Гадяч, відтепер відкрита для відвідувачів. За важкими дверима, які імітують давні ворота, спуск у підвал веде у дві кімнати, які дихають вологим повітрям давнини. Відвідувачів зустрічає імпровізована виставка уламків гончарного посуду та скляних пляшок, шмат колони із пісковика та план підземелля.Багатьом експонатам немає аналогів у Європі. Є тут, наприклад, кам’яна брила вагою півтора центнера, на якій залишився відбиток ноги давньої людини. Кажуть, що камінь має чудодійну силу, а сам відбиток вночі випромінює ледь помітне сяйво.

Також цікавим в місті є музей  «Молотка». В музеї зараз понад 200 експонатів.  Від  найдавнішого  – кам’яного  молотка до найсучаснішого.

Відвідування урочища Зелений Гай. Серед місць, пов’язаних із визначними особистостями Гадяччини, чи не найвідомішим  є урочище  Зелений гай. Саме тут знаходилася садиба родини Косачів, де тривалий час  проживала Олена Пчілка з родиною.  Та  історія урочища  найтісніше пов’язана із життям і творчістю Лесі Українки.

Переїзд в Сари. Огляд Свято-Покровської дерев’яної церкви. Історичні джерела та перекази старожилів  свідчать про те, що Свято – Покровська церква  села Сари  є одним  із найстаріших храмів Гадяччини.  У храмі знаходяться мощі Києво – Печерських святих, вмч. Варвари,  вмч. Федора Тирона та інших святих, список чудотворної ікони  Божої Матері «Утоли моя печали».

Обід

Переїзд в Плішивець. Огляд Покровської церкви. Перші письмові згадки про с. Плішивець датовані початком XVIII століття. В цьому селі, знаходиться важливе надбання української національної архітектури – Покровський храм. Це єдиний в Україні мурований дев'ятибанний храм, що зберігся до нашого часу. Свято-Покровська церква збудована на горі, з якої відкривається краєвид на річку Псел. Храм створили за сприяння архієпископа Парфенія (Левицького) у пам’ять про його батька, який у селі Плішивець 30 років був священником.

Переїзд у Бобрик. Окрасою села Бобрик є будинок Масюків – знаменитої козацької родини. В 1805 - 1807 рр. було побудовано палац в стилі російського класицизму, його спорудження пов’язане з іменем Семена Прокоповича Масюкова – предводителя повітового дворянства. Красивий палац зберігся до нашого часу і вже більше 80-ти років використовується як школа. Є тут і залишки парку.

Переїзд у село Веприк. Огляд Успенської церкви. Церква Успіння Пресвятої Богородиці побудована в 1821 році, є пам’яткою архітектури національного значення.

Святиня оформлена в стилі ампір. На стінах споруди розміщені карнизи з модильйонами, фасад прикрашено чотириколонними портиками. Чотири групи величних колон утримують масивний дах арок і ставний напівсферичний купол. Зі східного боку храму знаходиться давньоримський архітектурний ордер, західна ж сторона декорована колонами на три нефа. Всередині церкви красуються унікальні ліпні розетки. У кількох метрах від церкви зведена мурована двоярусна дзвіниця.

Повернення до Києва

  • Більшь детально про нас за наступними лінками:

Подорожуй Україною!

Подорожі, що створені саме для тебе. Створені командою, яка знається на пригодах. Тож обирай та бронюй місце, відкриємо Україну разом!