Палаци Слобожанщини + Північна Полтавщина

Палаци Слобожанщини + Північна Полтавщина

День 1

Переїзд у Лохвицю. Огляд головних пам’яток.  Найвідоміша пам’ятка міста – Благовіщенська церква. Храм є історичною та архітектурною пам'яткою 19 століття. Це найцінніша і найдавніша мурована споруда у місті. Церкву в Лохвиці збудували у 1740 році. Вперше вона згадується в описі Чернігівського намісництва у 1783 році. Храм був дерев'яним і розташовувався біля оборонного валу міста поблизу Шиянської брами. У 18 столітті церква згоріла у пожежі.

Лохвицька Благовіщенська церква збудована у стилі класицизму. Будівля вирізняється лаконічними формами і стриманістю. Храм має один купол, який опирається на пілони у вигляді арок. Вхід до храму виконаний з фронтоном. Стіни покриті унікальними давніми розписами на біблійну тематику. Вікна виконані з дерева у формі арок, у нижній частині – прямокутні. Біля церкви розташована чотириярусна дзвіниця. Її стиль повторює архітектурні риси храму. Унікальним є давній іконостас з царськими воротами, який прикрашений бароковою різьбою.

У 19 та на початку 20 століть у Лохвиці, як і у більшості  українських містечок, майже половину населення становили євреї, причому у центральній частині їх була абсолютна більшість. З того часу у місті збереглися житлові будинки, будівлі єврейських шкіл та синагоги.

Недалеко від синагоги, між вуличками, які колись були єврейськими, збереглася будівля торгових рядів 19 століття. Вони і нині виконують свої первісні функції – тут торгові точки.

Переїзд у Гадяч. Оглядова екскурсія містом. Знайомство розпочинається із Замкової гори – одного із найвеличніших місць, яке таїть у собі безліч секретів. Знаходиться на території колишнього замку Гадяцької полкової фортеці. За переказами  місцевих краєзнавців  та легендами, саме тут розташовувався  замок гетьмана Івана Брюховецького. За архівними джерелами у 1812 році руїни колишнього замку були реконструйовані під в’язницю, в якій довелося сидіти  Олені Пчілці.  Нині тут знаходиться Гадяцьке аграрне училище, колишня однорічна сільськогосподарська школа.

Оглядова  екскурсія   в історико – краєзнавчому  музеї. З цікавою історією цього краю можна познайомитися в історико-краєзнавчому музеї, число експонатів якого постійно зростає і проводиться активна краєзнавча робота. Тут зібрано дуже багато експозицій, що розповідають про народні українські традиції, розвиток Гадяцького краю, творчість сім’ї Драгоманових і інших відомих людей, чиє життя було пов’язане з цим містом.

Козацьке підземелля 17 ст розкриває свої таємниці. Частина старовинних козацьких ходів, якими пронизаний увесь Гадяч, відтепер відкрита для відвідувачів. За важкими дверима, які імітують давні ворота, спуск у підвал веде у дві кімнати, які дихають вологим повітрям давнини. Відвідувачів зустрічає імпровізована виставка уламків гончарного посуду та скляних пляшок, шмат колони із пісковика та план підземелля.Багатьом експонатам немає аналогів у Європі. Є тут, наприклад, кам’яна брила вагою півтора центнера, на якій залишився відбиток ноги давньої людини. Кажуть, що камінь має чудодійну силу, а сам відбиток вночі випромінює ледь помітне сяйво.

Також цікавим в місті є музей  «Молотка». В музеї зараз понад 200 експонатів.  Від  найдавнішого  – кам’яного  молотка до найсучаснішого.

Відвідування урочища Зелений Гай. Серед місць, пов’язаних із визначними особистостями Гадяччини, чи не найвідомішим  є урочище  Зелений гай. Саме тут знаходилася садиба родини Косачів, де тривалий час  проживала Олена Пчілка з родиною.  Та  історія урочища  найтісніше пов’язана із життям і творчістю Лесі Українки.

Переїзд в Сари. Огляд Свято-Покровської дерев’яної церкви. Історичні джерела та перекази старожилів  свідчать про те, що Свято – Покровська церква  села Сари  є одним  із найстаріших храмів Гадяччини.  У храмі знаходяться мощі Києво – Печерських святих, вмч. Варвари,  вмч. Федора Тирона та інших святих, список чудотворної ікони  Божої Матері «Утоли моя печали».

Обід

Переїзд в Плішивець. Огляд Покровської церкви. Перші письмові згадки про с. Плішивець датовані початком XVIII століття. В цьому селі, знаходиться важливе надбання української національної архітектури – Покровський храм. Це єдиний в Україні мурований дев'ятибанний храм, що зберігся до нашого часу. Свято-Покровська церква збудована на горі, з якої відкривається краєвид на річку Псел. Храм створили за сприяння архієпископа Парфенія (Левицького) у пам’ять про його батька, який у селі Плішивець 30 років був священником.

Переїзд у Бобрик. Окрасою села Бобрик є будинок Масюків – знаменитої козацької родини. В 1805 - 1807 рр. було побудовано палац в стилі російського класицизму, його спорудження пов’язане з іменем Семена Прокоповича Масюкова – предводителя повітового дворянства. Красивий палац зберігся до нашого часу і вже більше 80-ти років використовується як школа. Є тут і залишки парку.

Переїзд у село Веприк. Огляд Успенської церкви. Церква Успіння Пресвятої Богородиці побудована в 1821 році, є пам’яткою архітектури національного значення.

Святиня оформлена в стилі ампір. На стінах споруди розміщені карнизи з модильйонами, фасад прикрашено чотириколонними портиками. Чотири групи величних колон утримують масивний дах арок і ставний напівсферичний купол. Зі східного боку храму знаходиться давньоримський архітектурний ордер, західна ж сторона декорована колонами на три нефа. Всередині церкви красуються унікальні ліпні розетки. У кількох метрах від церкви зведена мурована двоярусна дзвіниця.

Поселення в готель. Вільний час. Ночівля

День 2

Сніданок

Переїзд у Шарівку. На південному заході Харківської області біля річки Мерчик знаходиться невелике селище Шарівка. Воно відоме в основному мальовничими куточками природи, чистим і свіжим повітрям і одним з найкрасивіших палацово-паркових комплексів України. Це палац Кеніга. Після того, як у далекі 1670-ті осавул Матвій Шарий вирішив заснувати на берегах річки селище, почалася і історія парку. Облаштування саду і будівництво палацу у 1836 році почала сім'я Ольховських – перші власники маєтку. У кінці 19 століття садибу придбав німецький цукровий магнат Леопольд Кеніг. Завдяки його зусиллям було зведено прекрасний архітектурний ансамбль. До старого корпусу він добудував ще два і звів триповерхові вежі. Білокам'яний будинок Кеніга виконаний в неоготичному стилі. Тут височіли дві башти, надаючи будівлі велич палацу. Від парадного входу в сад до фонтану і басейну вели великі сходи з трьома терасами
Палац нараховує 26 кімнат і три зали.

Композицію парку Кеніга створив ландшафтний архітектор Георг Куфальдт. Під його керівництвом було висаджено близько 150 видів екзотичних для цієї місцевості рослин. Також було побудовано безліч алей, фонтанів, сходів та інших декоративних елементів. 

Переїзд у Володимирівку. Більше ніж сто років тому на території, на якій зараз знаходиться село Володимирівка, росла діброва. У 1884 році поміщик та цукрозаводчик Іван Харитоненко вирішив звести тут свою літню резиденцію. Будівництво маєтку закінчив вже його син Павло. Назву маєток отримав в честь доньки Павла Харитоненка – Наталії.

Головний корпус мав вигляд двоповерхового будинку стилізованого під казковий терем. Нажаль, цей будинок був зруйнований під час Другої світової війни. До наших днів збереглись парадні ворота, флігеля, господарські будинки, водонапірна вежа та стайні. Парадні ворота − останнє що залишилося у подібному з головним будинком стилі. Вони збудовані за задумом відомого архітектора Олексія Щусева, який, наприклад, проектував Мавзолей Леніна або Казанський вокзал у Москві.

Спаський Храм розташований поблизу композиційного центру Наталіївського парку, на стику вікової діброви, соснового бору та каштанової алеї, що тягнеться від парадної арки. Був закладений у 1911 році за задумом того ж Олексія Щусева і вже в 1913-ому році його завершили та освятили. Храм виконаний в стилі псковсько-новгородського зодчества. Зовнішні стіни церкви прикрашені шістнадцятьма рельєфними розетами з зображенням святих та декоративним орнаментом за ескізами видатного скульптора О. Т. Матвєєва. Також у кладку стін були вмонтовані середньовічні рельєфи, привезені з Європи. Над головним входом у неглибокій ніші поміщена мозаїчна ікона із зображенням Христа — Вседержителя. 

Переїзд у Городнє. Відвідування «Співаючих терас». Це місце незвично тим, що воно носить рукотворний характер, і спочатку будувалося цукрозаводчиком Павлом Харитоненко як фруктовий сад. Але так як досить суворий клімат цього регіону не сильно підходив для ряду теплолюбних дерев, то було прийнято оригінальне рішення – побудувати кілька терас півколом так, що вони завжди звернені до південної сторони. Кам’яна кладка терас накопичувала тепло, а сонце стабільно висвітлювало дерева. У підсумку, дерева прекрасно прижилися.

Трохи пізніше була виявлена ​​незвичайна особливість, яка і дала назву цій місцевості. Виявилося, що перебуваючи біля основи терас, будь-який навіть тихий звук, посилюється багаторазово. А вітер, що гуляє серед дерев, створює цілі мелодії! Тому сад в результаті і отримав таку назву – співаючі тераси.

Переїзд у Краснокутськ. Екскурсія в дендропарк. Краснокутський дендропарк - один з найстаріших дендропарків України, історія якого налічує понад 200 років. Імовірно, заснований в 1793 році. Розташований в мальовничій місцевості Харківської області на околиці селища Краснокутськ в селі Основинці. Підпорядкований Краснокутської станції садівництва. Заклав парк поміщик Іван Назарович Каразін, брат засновника Харківського університету.

Під час прогулянки ми оглянемо верхній і нижній ставки, печери, альтанки, скульптури, містки, що навіюють тишу і спокій душі.

Переїзд у Пархомівку. Екскурсія в історико-художній музей. Пархомівський художній музей ім. П. Ф. Луньова є одним із найцікавіших сільських музеїв України та одним із найпопулярніших туристичних об’єктів Харківщини.

Розташований у будинку-«палаццо», зведеному наприкінці ХVІІІ ст. графом І. М. Подгорічані.

Експозиція розташована у 12 залах музею і має відділи: іконопису; вітчизняного та зарубіжного мистецтва ХVІІІ – ХХ ст. Тут представлено шедеври навіть таких великих художників як Пікассо, Ван Дейка, Мане,  Айвазовського, Боровиковського, Рєпіна.

Тут також розмістився невеличкий розділ античного та східного мистецтва; етнографічний відділ та зал із мистецтвом сучасного періоду.

Повернення до Києва

  • Більшь детально про нас за наступними лінками:

Подорожуй Україною!

Подорожі, що створені саме для тебе. Створені командою, яка знається на пригодах. Тож обирай та бронюй місце, відкриємо Україну разом!